OBS man måste ha exakt tävlingshandicap för att vinna priser på tävlingar !

 

Tävlingsprogram 2018

 

Maj

01                    Tisdag          Flaggtävling

06                    Söndag        Kuriren Cup Kval                         

10                    Torsdag        Vårslaget                                      Greensome

 

Juni

02                    Lördag         ICA MAXI:s partävling mixed          Torshälla bet endast startavgift

06                    Onsdag        Baxer Cup

15                    Fredag         Andra chansen                              Start 12.00

16                    Lördag         Kuriren Cup Final

21                    Torsdag        SGF Junior Cup Klubbkval           

23                    Lördag         Midsommargolfen                                

 

Juli

EA-VECKAN

07                    Lördag         Tex-Mex golfen                              Fyrmanna scramble

08                    Söndag        ”Min första tävling”                       Start 14.00 för dom som ej tävlat tidigare någon gång

09                    Måndag       EA Veckan ICA Ekängen                                     Foursome

10                    Tisdag          EA Veckan Biff Grill Bar                                    Singel

11                    Onsdag        EA Veckan Tomś Restaurang                                    Greensome

12                    Torsdag        Al´s Shootout                               

13                    Fredag         EA Veckan Pitchers                                     Tvåmanna scramble

14                    Lördag         EA Veckan Grand Final                  Greensome

22                    Söndag        Sörmlandsutbytet på EsGK           

 

Augusti

05                    Söndag        Ungdomsserien väst, omg 4           

19                    Söndag        KM H21, H30, H40, H50, H60

24                    Fredag         KM H70                                       

24                    Fredag         Putt-KM                                        SHOP/PRO

25                    Lördag         KM Herr, Dam                               Fest och prisutdelning på kvällen

 

September

                       

01                    Lördag         Två Banor (Torshälla GK)

02                    Söndag        Två Banor (Eskilstuna GK)

15                    Lördag         Scottish Scramble                         Likt Al´s memorial/best in show

17                    Måndag       H60 avslutningsspel                     

 

Oktober

16                    Tisdag          Hösttouren